Fethiye Gezi Notları 6: Dalyan, İztuzu, Caretta Carettalar, Göcek

Farkındayım, Fethiye yazı dizisi bitmek bilmiyor. Başlarken üstünden bu kadar zaman geçince yazamam artık gibi düşünmüştüm ama görünen o ki yazdıkça açıldım, açıldıkça da yazdım.  Bu defa yine günü birlik gittiğimiz turların biriyle Dalyan’dayız. En son bundan 10 sene kadar önce Dalyan’a uğramıştım ve görebildiğim kadarı ile o zamandan bu zamana bölgede pek bir değişiklik yok.

Teknelere binerek önce kanaldan içeriye yol alıyoruz. Manzara güzel. Keyfimiz yerinde.

İlk durak çamur banyosu! Tur operatörü şakavari bir şekilde çamura girmenin zorunlu olduğunu söylüyor. Ben bu esnada ne bahane bulsam da kimseyi reddetmeden şu işten yırtsam diye düşünüyorum.  Netice de kenarda gölge bir yerde güzelleşmek uğruna o feci havuza girenlerin önce çamurlanmalarını, sonra kurumalarını, en son da durulanmalarını bekliyorum. Kokusu bile dayanılmaz ne yalan söyleyeyim! 

Dönüşte kaya mezarlara yakın bir yerde motorları kapatarak fotoğraf çekiyoruz ancak Caunos antik şehrini gezmeden yolumuza devam ediyoruz.

Bu defa hedef Caretta Carettaları görmek. Planımız bu dev su kaplumbağalarını mavi yengeçlerle kandırmak. Hatta o yengeçlerden biraz da kendimiz için sipariş verip midemize indirmek. Caretta Carettalar önce biraz nazlanıyorlar. O kadar yengeç atıyoruz suya kafalarını bile çıkarmıyorlar.  Ancak tam gitme vakti yaklaşınca bir ikisi bizi yolcu etmeye geliyor. Tabi o heyecanla fotoğraf falan çekemiyoruz 🙂 

Mavi yengeçler piştikten sonra kırmızıya dönüyorlar. Tat olarak ben diğerlerinden farkını hissedemedim ya da belki de benim cahilliğim bilemiyorum.

Yengeçlerin ardından İztuzu Plajında kendimizi dalgalara bırakıyoruz. Oynuyoruz da oynuyoruz. İçimiz dışımız kum dolana kadar sudan çıkmıyoruz.

Dönüş yolunda, hazır tam da önünden geçerken tur otobüsünden Göcek’te indik.  Altı tane marinası ile teknesi olmayan kimseye yüz vermeyen Göcek bu defa gözüme eskisi gibi büyüleyici gelmedi nedense.  Bundan 3-5 sene evvel en büyük hayalimiz Göcek’te bir ev, bir de marinaya bağlı tekne iken birden o hayal de çekiciliğini yitirdi gözümde. Acaba kalıp akşam yemeğini burada yesek mi diye bakındık ama çok enteresan gelmeyince vakitlice Fethiye’ye dönüverdik. İşte Göcekten bir iki kare burada.

Reklamlar

Hakkında Epicurious
Épice kelimesi Fransızca baharat manasına gelir. Baharat hayatın tadı tuzudur. Rengarenktir, lezzetlidir, insanı farklı çağlara, farklı diyarlara götürür. Epicure ya da Türkçe söylemek gerekirse Epikuros, İ.Ö. 300 yıllarında Atina’da bir felsefe okulu kuran filozoftur. Mutluluğa giden yolu aramıştır. Hayattan alınan hazın kaynağının ise en üstün iyilik olduğunu söyler. Genelde gününü gün eden haz dışında bir şey düşünmeyen insanlara Epikurosçu denir. Ama bu bir yanılgıdır. Epikurosa göre en büyük mutluluk kaynağı ruh dinginliğidir. Curious ise meraklıdır…. Araştırır, okur, didikler, sorgular… Epicurious bu üç kelimeyi birleştiren bir kelime oyunudur. Bu bloğun yazarı ise bu üç kelimede de kendinden birşeyler bulur.

5 Responses to Fethiye Gezi Notları 6: Dalyan, İztuzu, Caretta Carettalar, Göcek

 1. oburcan says:

  Sabah arabada gördüğüm -10 rakamının ardından tüm bu tatil yazılarını okumak ne kadar iyi geldi anlatamam. Tatil yazılarını sıcağı sıcağına, etkisi üzerinden geçmeden yazmanın keyfini bilirim. Ama ters mevsimde bu yazıları okumak bambaşka oldu. Özellikle Kabak koyuna ve Kayaköy’e bayıldım. Eline sağlık.
  Selamlar

  • Epicurious says:

   Yorummu ancak gördüm:) Dışarıda şu anda kar yağıyor! Ama bizim içimiz yaz 🙂

 2. Modagrafya says:

  Herkes Bodrum Çeşme diyor ama burası tam bir cennet. Tatil yapmayı bilenler burayı hiç unutmuyor, bu manzara bu çiçekler bu hava, kaç yerde var, umarım bu yaz gidebilirim… Çok güzel paylaşım, gezi notlaırnın devamını heyecanla bekliyoruz:)

 3. Yengeci tutan el bana bir yerden tanıdık geldi ama 🙂 karma has kicked my ass, bunu hatırlayana kadar canım çıktı hala 5 dakika öncesine kadar hatıtlyamadım bile. ama googleda kabakla ilgili birşeyler araştırırken çıktınız karşıma. 🙂 Selam ben dalyandaki Rehber Çağdaş. Tekrar görüşmek dileği ile..

  • Epicurious says:

   Merhaba Çağdaş 🙂 Süper sürpriz yaptın 🙂 Bizim için çok keyifli geçti o yüzden bu sene yeniden neden olmasın 🙂 Belki bu defa mavi tur yaparız 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: