Avrupa Su Ürünleri Fuarı 2011-Brüksel

Sonunda geçtiğimiz hafta içerisinde yine bir toplantı vesilesiyle Brüksel’e gitme durumu ortaya çıkınca, ilk iş otel ve uçak rezervasyonu yaptırmak oldu. Ancak özellikle otel fiyatları öylesine uçuk seviyelerde seyrediyordu ki, şehirde bir tuhaflık olduğu aşikardı. Sonunda Brükselli arkadaşlarımızdan öğrendik ki dünyanın en büyük su ürünleri fuarı olan European Seafood Exposition tam da bizim toplantı tarihlerine denk geliyormuş.

 

Fuar alanı Brüksel’in metro ile de gayet rahatlıkla ulaşılabilen Heysel bölgesinde, Bruksel Expo parkının içerisinde. Brüksel Expo’nun tam karşısında ise size daha önceki Brüksel yazılarında pek bahsetmediğim Atomium, Mini Europe ve Kraliyet Bahçeleri  bulunuyor. 

Eh bunu duyan Epicurious ne yapar. Daha otele gitmeden uçaktan iner inmez soluğu fuar merkezinde alır. Fuarda su ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar ürünlerini sergilerken, ülke standları ziyuaretçilere kendi ülkelerinin tanıtımını yapıyorlardı. Ülke standlarının tam listesine buradan bakarsanız dünyanın dört bir yanındaki ülkelerden  oldukça geniş bir katılım sağlandığını görebilirsiniz.

Türk firmalarının da ürünlerinin sergilendiği fuar balıkçılık sektöründe faaliyet gösterenler, dağıtım firmaları, ithalatçılar ve restoran sahipleri kadar bizim gibi balıkçılıkla -mide turizmi çerçevesinde ilgilenenler açısından da büyük önem taşıyordu. İşte  resimlerle Türk firmalarının bulunduğu fuar alanı:

 

Türkiye ülke standının önünde bizim derya kuzularının tadına bakanlar burada…

Balıktan sonra ikram edilen tadımlık tahin helvaları…

Firmaların standlarında sergilenen ürünler…

Ardından diğer ülke standlarına yöneliyoruz… İşte İtalyanların tahta oturttukları balık…

Taylandlıların ikramn ettikleri karidesli makarna…

Paketlenmiş, yarı pişirilmiş ve süpermarketlerde nihai tüketicinin tüketimine hazır ürünlerini sergileyen Singapurlu Food Empire firmasının ikramları… Önce nar gibi kızarmış karidesler, ardından bebek kalamarlar…

Hollanda ülke standından görüntüler… Önce karides salatası, sonra füme balık…

Biraz daha karides…

Ahtapotun bu halini hiç gördünüz mü? Bu nefis tabaklar İspanyol Intersmoked firmasının tadım standından…

Fuarda ne kadar orkinos yedim hiç bilmiyorum 🙂

Diğer standlardan görüntüler… Her biri birbirinden iştah açıcı…

Yemekten fırsat kaldığı ölçüde resimleyebildiklerim bunlar… Ben her yıl sadece Nisan-Mayıs aylarında ziyarete açılan Kraliyet Botanik bahçesine gitmeyi planlarken karşıma çıkan bu leziz fuardan görüntülerim bu kadar. Önümüzdeki yıl 24-26 Nisan tarihlerinde yapılacak olan fuara eğer yolunuz Brüklsel’e düşerse uğramadan geçmeyin. 

Reklamlar

Hakkında Epicurious
Épice kelimesi Fransızca baharat manasına gelir. Baharat hayatın tadı tuzudur. Rengarenktir, lezzetlidir, insanı farklı çağlara, farklı diyarlara götürür. Epicure ya da Türkçe söylemek gerekirse Epikuros, İ.Ö. 300 yıllarında Atina’da bir felsefe okulu kuran filozoftur. Mutluluğa giden yolu aramıştır. Hayattan alınan hazın kaynağının ise en üstün iyilik olduğunu söyler. Genelde gününü gün eden haz dışında bir şey düşünmeyen insanlara Epikurosçu denir. Ama bu bir yanılgıdır. Epikurosa göre en büyük mutluluk kaynağı ruh dinginliğidir. Curious ise meraklıdır…. Araştırır, okur, didikler, sorgular… Epicurious bu üç kelimeyi birleştiren bir kelime oyunudur. Bu bloğun yazarı ise bu üç kelimede de kendinden birşeyler bulur.

4 Responses to Avrupa Su Ürünleri Fuarı 2011-Brüksel

 1. Oburcan says:

  Ne diyecegimi bilemiyorum Epi!!! Afiyet olsun, yarasin 🙂
  Fotograflar super, urun cesitleri harika, orada olmak varmis!! Cok sanslisin, tebrik, takdir ederim!!

  • Epicurious says:

   Umarım daha güzel deniz ürünleri fuarlarına sen denk gelirsin. Gerçekten de çok hoş bir deneyim oldu benim için. Hepsinin tadı damağımda kaldı..

 2. Oburcan says:

  Hani radyolarda derler ya “siradaki sarki tum sevenlere gelsin” diye… Biz de kendimizce soyleyelim: “siradaki fuar tum ,deniz urunu, sevenlere gelsin 🙂 🙂 🙂

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: