Brüksel Gezi Notları 9: Parc du Cinquantenaire ve Autoworld

Şimdiye kadarki yazılarımda hep Brükselin upper town-lover town çizgisi üzerinde dolaştık. Ancak bugün sizi şehrin doğusuna Avrupa birliği kurumlarının yer aldığı ve European Quarter- Quartier Européenne olarak bilinen bölümünün de ötesine götüreceğim.  Shuman Meydanı hepinizin bildiği Avrupa Komisyonu’nun merkezini oluşturan Berlaymont Binasının da yer aldığı bir meydan. Burası AB bürokrasisinin kalbi. Lobicilik şirketleri, sektör temsilcileri, her türlü sivil toplum kuruluşu, aday ve üye ülkelerden gelen bürokratlar, Avrupa Birliği kurumlarında çalışan 30.000 kişi ile birlikte bu meydanı her gün şenlendirmeye devam ediyor. Bu sayede Brüksel’de emlak ve otel fiyatları yükseliyor, şehir her geçen gün daha da kozmopolit hale geliyor.

Shuman meydanından şehrin doğusuna doğru devam ettiğimizde karşımıza güzel bir park çıkıyor. Burası Parc du  Cinquantenaire.  Benim bundan 5 yıl önce her sabah içinden geçerek işe gittiğim park.

Bu defa Autoworld’ü gezmek için buıradayız. Autoworld 1886 yılından başlayarak otomobilin tarihçesini bizlere anlatan bir müze… Bence kesinlikle görmeye değer. Ne yazık ki çok fazla bilinmiyor. Autoshowları takip edenler tarafından ilgiyle gezileceğini tahmin ediyorum. Ben daha fazla lafı uzatmadan sizi resimlerle başbaşa bırakıyorum…

Alfa Romeo-1948

Jaguar-1965

Chevrolet-

Ferrari-

Jaguar-1969

Reklamlar

Hakkında Epicurious
Épice kelimesi Fransızca baharat manasına gelir. Baharat hayatın tadı tuzudur. Rengarenktir, lezzetlidir, insanı farklı çağlara, farklı diyarlara götürür. Epicure ya da Türkçe söylemek gerekirse Epikuros, İ.Ö. 300 yıllarında Atina’da bir felsefe okulu kuran filozoftur. Mutluluğa giden yolu aramıştır. Hayattan alınan hazın kaynağının ise en üstün iyilik olduğunu söyler. Genelde gününü gün eden haz dışında bir şey düşünmeyen insanlara Epikurosçu denir. Ama bu bir yanılgıdır. Epikurosa göre en büyük mutluluk kaynağı ruh dinginliğidir. Curious ise meraklıdır…. Araştırır, okur, didikler, sorgular… Epicurious bu üç kelimeyi birleştiren bir kelime oyunudur. Bu bloğun yazarı ise bu üç kelimede de kendinden birşeyler bulur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: